Керівник: Мудрішаємо разом. Керуймо ефективно!

Польський досвід активізації сільських громад. Частина 5. Гміни Плужніца і Гондеч

Вівторок 9.08.11 року.
Цей день розпочався в гміні Плужніця, де ми зустрілися з вітом Сконечком. Його політична кар`єра, як він розповідав, розпочалася з громадської активності. Він також приймав участь в молодіжних обмінах з Канадою і Україною (м.Остріг, Рівненської області).
Для кращого уявлення з яких територій ми прибули, він запропонував нам на мапі України відобразити нащі міста  (фото).

На території гміни Плужніця 12 тис.га та живе 5430 мешканців в 20 селах обєднаних у 15 солецтв. Козирною картою гміни є природні умови. На території є 4 озера. Тут великі можливості для розвитку екологічного виробництва.
Завдяки співпраці самоврядувальних органів, суспільства і державної адміністрації гміну модернізовано і підвищенно стандарт життя населення, шляхом розбудови центрів здоровя та реабілітаційних кабінетів, створення навчального центру “Зелена школа”, в якому діти розвивають свої зацікавлення (пластика, різьба, історія, екологія і туризм), 100% території забезпечені водопровідною мережею, триває модернізація і розбудова каналізаційної системи та очищувальних споруд, розбудовано телекомунікаційну мережу для нових засобів обміну інформації.
Але за позитивними сторонами, спостерігається і найвищий рівень безробіття 20 % у воєводстві. Так як і у нас проблемними є дороги (мешканці на зборах підтвердили це, розроблений порядок ремонтів і будівництва нових доріг – «кожен рік по 2 км нової дороги»), також існує недосконалість каналізаційного господарства (мережа складає 70, 4 км., з них 20 км — гравітаційна, також існує механізм дотацій в цій галузі — фактично населення платить 4 злотих за 1 м.куб., а реальна вартість — 6 злотих).
Віт гміни поділився структурою свого бюджету. Доходна частина складає 14,7 млн.злотих, а видаткова 17 млн.злотих, з яких 29% — освіта, 17% — соціальна допомога, 17% — водопостачання та каналізація, 13% — утримання виконкому, 9% — дороги, решта — інші видатки. 26% бюджету призначаються обовязково на інвестиційні проекти. Це вам не наші тендери державні закупівлі і повязані із цим складні процедури торгів.
Був представлений варіант розвитку громадського руху в Плужніці за рахунок інформатизації сільського населення. З чого все почалося: 4 сусіда обєдналися і почали разом оплачувати бездротовий інтернет, в подальшому був створений центр технології інформатизації e-Misia, який нарощував свої обсяги і обслуговував 360 будинків і на кін.2010 року 50% населення було підключено до мережі інтернет. Протягом 2007—2010 р.р. було проведено 45 курсів для 500 осіб за рахунок виграних проектів.
Також була цікавою доповідь про особливості виборчої кампанії.
Фішкою молодого віту є інновація в сфері передачі землі до співласників, які бажають збудуюти будинки на 18 квартир. За рахунок цього вдалося зменшити рівень безробіття, вирішити проблему з житлом, залучити інвесотиції і пожвавити розвиток будівництва в регіоні. Специфікою є і те, що 30% майбутні власники мають вкласти на початковому етапі будівництва, а решта 70 % — виплатити протягом 30 років на пільгових умовах.
Велике значення приділяється і побудові вітрових електростанцій, вже встановлено 4 таких станцій і проектується (обирається місце) для 15-20 одиниць.
На території гміни реалізується також екологічний проект «Усунення асбесту» та проект розвитку риболовного господарства і риболовного туризму.
Також віт поділився і своїми методами комунікацівї з населенням, до яких відніс:
• Листи, які розносять особисто працівники виконкому;
• Місцеві газети 1 раз в місяць розносяться по будинкам;
• Операція «куренда» — віт збирає збори солтисів і передає їм інформацію, яку вони передають наступним 6 особам і і.д., останній приносить списки людей, що своїм підписом підтверджують факт отримання інформації.
• Операція «е-куренда» — через електронну пошту (як альтернатива);
• Інформаційні стенди, яких в гміні 20 одиниць;
• Система смс;
• Місцеві ЗМІ;
• Радіо і телебачення;
• Інформаційні монітори (в магазинах).
Також нам було презентовано практики діяльності ГО «Товариство Розвитку Гміни Плужниця» і Центру інформаційних технологій (місія – розвивати інформаційне суспільство).
Як себе вміють організовувати і забавляти люди похилого віку, нам було показано в селі Мгово на базі ГО « Обєднання людей похилого віку».
Також цього дня нам пощастило відвідати віта гміни Гондеч. Ця гміна запамяталася своїми нестандартними святами (фестинами), в залежності від того, що вирощують на цих місцевостях, так є свято «Сливки» (збираються 30-50 тис.чол зі всієї Польщі), «Полуниці», «Вісли», «Хліба», «Ревеня» і т.д. Проводиться також олімпіада сільських спортсменів 1 раз на 4 роки.
Також цією гміною вперше було введена в штат виконкому посада по співвпраці з громадськими організаціями. І в результаті такої співпраці бюджет гміни було збільшено з 7 млн.злотих до 25 млн.злотих.

Цікавим є досвід навчання людей (безкоштовно) будівельним професіям із залученням професіоналів (вкладання бруківки напр.), це підвищує якість будівельних робіт.

Велику увагу приділяють реабілітаційним процедурам, які для мешканців гміни є безкоштовними, а для інших гостей платними. Так існує навіть сольова кімната (фото).


Подібні публікації:

 1. Польський досвід активізації сільських громад. Частина 3
 2. Польський досвід активізації сільських громад частина 2
 3. Польській досвід активізації сільських громад. Частина 4
 4. Активізація сільських громад. Досвід Польщі очима учасників

Ви можете слідкувати за обговоренням із допомогою RSS 2.0 стрічки.


 • Рубрики

 • Меняем наши бонусы на ваш адрес е-мейл

  Подписка ОБНОВЛЕНИЯ сайта на вашу почту

  Бесплатные советы по результативности вашего бизнеса
  Ваш e-mail: *
  Ваше имя: *
  Подписчиков: