Керівник: Мудрішаємо разом. Керуймо ефективно!

Як запобігти рейдерському захопленню фірми

Якщо сталося так, що рейдерська атака відбувається не у кіно, а на вашому підприємстві, якщо вибір віддати фірму чи банкрутство підприємств , що робити? У разі рейдерської атаки власнику необхідно зберегти за керівництвом оперативний контроль і напрямок діяльності компанії , зберегти активи і запобігти банкрутству .

Найефективніші заходи – превентивні . Запитання про те , як захиститися від рейдерського захоплення превентивним шляхом , на кожному підприємстві повинні опрацьовуватися окремо з урахуванням специфіки його роботи.

Почати потрібно з якісної підготовки установчих документів, зокрема , відмовитися від використання типових форм . А якщо захоплення вже почалося , необхідно провести правову експертизу документів на відповідність законодавству , виявити прогалини , особливо деталізувати повноваження керівників і наглядової ради , ускладнити порядок відчуження активів третім особам. При цьому всі установчі документи повинні зберігатися в сейфах.

Пам’ятайте , отримавши доступ до документації підприємства , рейдер може використовувати найменші процесуальні порушення в її оформленні для звернення до суду з метою оскаржити протоколи загальних зборів акціонерів , наказів директора тощо.

Рейдери вміло використовують конфліктні ситуації та існуючі розбіжності , обертаючи їх на свою користь. Тому важливо не допускати конфронтації між власниками і звільняти керівників , а також між керівництвом і акціонерами : скривджений може продати акції « загарбникові » , стати його агентом. Менеджменту варто працювати з акціонерами . Міноритарії повинні відчувати зацікавленість і задоволеність від володіння акціями підприємства, це створить складнощі рейдерам при скупці акцій , значно підвищить їх ціну , а в деяких випадках зробить скупку неможливою.

Правова грамотність учасників корпоративних відносин зростає , у міноритаріїв поступово з’являється бажання активно брати участь в управлінні товариством , впливати на прийняті рішення , включаючи розподіл прибутку , виплату дивідендів , контроль над активами . Не слід ігнорувати їх і так мізерні права та інтереси. Це призведе до зверненню до суду , що тільки порадує рейдера : не одержують дивіденди акціонери будуть готові позбутися від акцій або видати довіреність для голосування на зборах кому завгодно.

Щоб підвищити захищеність компанії , доцільно провести її реструктуризацію – створити систему володіння і управління найбільш привабливими активами , які зроблять їх недоступними для третіх осіб. Тобто вибудувати своєрідний холдинг, що складається з декількох підрозділів : одному з них будуть належати активи , друге займеться виробництвом , використовуючи потужності першого , третє організовує закупівлю сировини. Ще один підрозділ може реалізовувати готову продукцію і т.д. Заволодіти активами компанії в такій ситуації вкрай непросто. Ускладнить завдання рейдера та реєстрація головного підприємства за кордоном. Однак у подібної схеми є й недоліки . Один з них – складність контролю фінансових потоків , а також проблема із залученням позикових коштів – адже підприємства групи не мають активів , під заставу яких можна залучити кредит .

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (ще не оцінили)
Loading...