Керівник: Мудрішаємо разом. Керуймо ефективно!

Рівненські перспективи в ОТГ

Тема публічних консультацій, участі громадян у бюджетному процесі завітала і на Рівненщину. Завдяки ГМ ОПОРА та Фонду Східна Європа, експерти мають змогу поділитися своїми знаннями з громадами країни.

Деражне, Костопільський район.

деражно (3)Дорога до Деражне пристойна, як для такого класу доріг, навкруги ліс, озера, санаторії. На перший погляд саме ці чинники і повинні впливати на формування планів розвитку громади. Натомість в громаді, устами учасників семінару, більшість думок про нестачу бюджету, про дофінансування потреб освіти і медицини. Значним тягарем для місцевого бюджету є прийнята на баланс лікарня, музична школа. На думку експерта Партнерства «За прозорі місцеві бюджети» Миколи Орлова, кожна дія, яке несе за собою бюджетні витрати має супроводжуватися консультаціями з громадою і прорахунками наслідків. Адже якщо на балансі музична школа, то витрати на її утримання мають бути пропорційно розділені між тими громадами, чиї діти відвідують школу. І якщо Костопільська школа взяла на себе частину ставок вчителів, то це добре, але витрати школи це значно більше ніж зарплата вчителів. Стосунки із сусідніми громадами треба будувати добросусідські і взаємовигідні.

деражно (2)Динаміка розвитку цієї громади не вразила. Найбільшим досягненням учасники семінару назвали озера, які перебувають в оренді, яку укладає адміністрація  і вони не мають впливу ні на вибір орендаря ні на суму оренди. Основними платниками податків назвали лісгосп та бюджетні установи. Приємно, що серед учасників були небайдужі, компетентні учасники. Голова бюджетної комісії не тільки добре знає бюджетний процес і володіє розміром місцевого кошторису, а й сама є активним депутатом із чіткою позицією. Свідомою, депутатською позицією. Це можна і треба вітати і заохочувати, показувати як приклад для інших депутатів, але громаді ще є над чим працювати, в першу чергу щоб повірити у власні сили, в другу, щоб основним аргументом для економічної діяльності в громаді була його доцільність для самої громади.

Бугрин, Гощанський район.

Бугринська ОТГ (1)Зустріч почалася із дуже важливих слів сільського голови Сергія Пилипчука про свободу і гідність, адже саме ці чесноти визначають спроможність громади відбутися. Розмова в цій громаді була цікава і насичена. Лінія політичного протистояння ще не перейдена (між самостійністю формальною і реальною від районної влади), але економічні пріоритети вже визначені. На території громади діє велике сучасне підприємство з виготовлення напівфабрикатів із м’яса (на фото), облаштовується приміщення під виробництво паливних брикетів. До речі багато установ вже переведено на твердопаливні котли, які будуть опалюватися ще і власним паливом.

  • Мені здалося, що саме сільський голова є основним джерелом енергії в громаді, зазначає експерт з питань місцевих бюджетів Микола Орлов, однак хочу застерегти не робити речі, які видаються потрібними чи важливими, але для них не знайдено правильного, законного варіанту вирішення. Громада має право так само як впроваджувати закони в життя так і вносити свої пропозиції по їх вдосконаленню. Кому як не першопрохідцям подавати свої пропозиції по врегулюванню тих вузьких місць які ще досі є на шляху впровадження децентралізації в країні. Водночас хочу відзначити просто прекрасні мотивуючи задуми сільського голови, які стимулюватимуть громаду до дій. Наприклад, ідея, на вулицях, мікрорайонах, де всі мешканці укладають угоди на вивезення сміття, встановлювати корисне обладнання (дитячий, спортивний майданчики). Логіка дуже проста: менше сміття, менше затрат на вивезення неконтрольованих сміттєзвалищ, а зекономлені кошти витратити на дітей та молодь. В той же час впорядкувавши вивезення сміття від приватних осель через цивілізовану комунальну службу чи компанію.Бугринська ОТГ (6)Бугринська ОТГ (4)

До речі у Бугрині є комунальне підприємство, яке судячи із затверджених тарифів, займається дуже простими але потрібними для сіл послугами і роботами. Щодо «почути думку мешканців», то семінар був корисним і встановлена скринька для пропозицій одразу перед вхідними дверима (на фото) сільського голови лише підтверджує, що у цій громаді голос людей буде почутий.Бугринська ОТГ (3)Бугринська ОТГ (2)

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (ще не оцінили)
Loading...