Кому заважали WebMoney?
Ситуація з наїздом Міністерства доходів і зборів на платіжну систему Webmoney має не тільки економічний, а й політичний характер. Влада в черговий раз показала, що їй плювати на дрібний і середній бізнес, який вона тиснула, тисне і тиснутиме. Поки він не здохне або заповзе в шахти.
Сфера електронної комерції є найбільш інноваційною і прогресивної на даний момент галуззю фінансового сектора, яка розвивається динамічніше, ніж всі інші. Не в останню чергу завдяки присутності на цьому ринку представників міжнародних систем обліку майнових прав, що створюють комфортне середовище як для суб’єктів бізнесу, так і для простих користувачів.
Вебмані виступали одним з піонерів у цій галузі, ще 10 років тому підняв питання про необхідність легалізувати цей ринок в Україні. Була розроблена юридична модель, ні в чому не суперечила тоді – і не суперечить зараз – ні одному закону України. У рамках цієї моделі було створено юридичну особу, що дозволяє учасникам цього ринку вести діяльність, не порушуючи закон.
З самого початку своєї діяльності проводилася активна політика співпраці з органами влади на предмет вироблення збалансованої нормативної бази. Незважаючи на те, що підсумковий документ, прийнятий НБУ, мав яскраво виражений анти «вебманівскій» характер, правила роботи системи були подані для узгодження, відповідно до вимог регулятора.
Ніяких рухів НБУ не зробив, але почав періодично кричати, що правила роботи вебманей не узгоджені з ним, скромно замовчуючи про те, що головною причиною неузгодженості є він сам.
Зате паралельно почала активно просуватися система «Глобалмані», емітентом якої формально є «Ощадбанк», але багато хто пов’язує її з бізнес-інтересами горезвісної «Сім’ї»
Зрозуміло, правила цієї системи були тут же узгоджені, більше того, уважно читаючи нормативні документи, складно позбутися враження, що нормативні положення регулятора писалися для того, щоб відповідати алгоритмам роботи системи «Глобалмані», а не навпаки.
Чи варто дивуватися, що активне просування системи «Глобалмані» і оголошення поза законом, тобто фактичне знищення всіх, хто може з нею конкурувати, дивним чином збіглися за часом.
Створюється враження, що обмеженість мозку не дозволяє диво-менеджерам з Донецька зрозуміти просту істину, що своїми слоновими діями вони знищують цілі кластери бізнесу, які формують внутрішній попит. Оскільки правляча бандво нічого не вміє створювати, то воно грабує, по-ходу руйнуючи все, до чого дотягується.
З цієї точки зору, спроба знищити Webmoney може спричинити за собою серйозні наслідки, тому що дана платіжна система обслуговували близько 2 млн. чоловік в Україні. Сюди входять представники малого та середнього бізнесу, представники вільних професій. Це найбільш мобільна і креативна частина, яка знайшла з допомогою даної платіжної системи можливість швидко розвиватися, не заморочуючись тупістю чиновників, які щодня вигадують нові здатні «чесного грабежу».
Як писав Євген Владимиров:
«Питання з ВМ не юридичне, і не фінансове. Це питання політичне. Ще за Кучми діяв якийсь суспільний договір. Великі люди привласнювали велику власність. Дрібні бізнесу не чіпали, дозволяючи спритним і розумним займати свою скромну, але теж більш-менш зручну нішу. ВМ якраз обслуговує багатьох з представників цієї ніші: вебмастера, програмісти, дрібна комерція. Про те, що наркобізнес користується ВМ – це маячня, там суми непорівнянні просто крутяться, та й не потрібен наркодилерам цей сервіс.
Значить що виходить? Пацани всю країну розікрали-присвоїли, соціальні ліфти перекрили наглухо, а тепер намагаються забрати у молоді можливість працювати на себе і хоч якось реалізовуватися в житті? Так може треба спитати з них тоді за великі активи, вкрадені у народу? Зрозуміло, що це не так просто, але й у пацанів зараз назрівають проблеми, гроші в бюджеті закінчуються, нічим скоро буде платити диво-богатирям із силових структур. А без державної дубини пацани нічого не зможуть ».
Загалом, дуже погано справи йдуть у «менеджерів епохи покращення». Хоча Арбузов і розповідає казки про божевільних успіхи в 2013 році, всі їхні дії свідчать про протилежне. Влада в черговий раз показала, що їй плювати на дрібний і середній бізнес, який вона тиснула, тисне і тиснутиме. Поки він не здохне і поповзе на колінах працювати за копійки в шахти або на «перспективні виробництва».
Євген Савицький (із скороченням)