Керівник: Мудрішаємо разом. Керуймо ефективно!

Активізація сільських громад. Польський щоденник 3

Друкуємо щоденник перебування у Польщі представника ЗЕОНу Марії Орлової

(відновлено)

08 серпня 2011 Понеділок

Понеділок у Польщі розпочався з візиту до Повіту Браневські. Зустріли нас виступом місцевого народного колективу “TON-LIRA”, який виконав гімн Повіту. На зустрічі були присутні як представники влади повіту, так і представники громадських організацій серед яких університет третього віку, Хоспісна організація, дружина Вікінгів, союз незрячих та ін.

Повіт Браневській є сільсько-міським повітом, що включає місто Бранево (19000 чол.) та двох сільських гмін (7000 та 4000 чол.). На території повіту діють 140 громадських організацій, основними напрямками діяльності яких є розвиток повіту, спортивні напрямки, добровільні пожежні дружини та ін.

Влада підтримує громадські організації шляхом безкоштовного виділення приміщень і утримання їх.

Як сповістив пан бургомістр, на території повіту дуже багато українців і вони приймають участь та організовують прикордонні зустрічі, ініціаторами цього дійства виступає громадська організація “Союз українців в Польщі”. Остання така зустріч відбулася саме 7 серпня 2011 року за день до нашого візиту.

В повіті дуже популярним святом є Ватра. Спочатку це свято відвідувало пару сімей, а зараз на це свято приїздить українська діаспора з різних країн (Канада). Дуже вразило те, що на території повіту не має корінного населенння і це дуже впливає на розвиток і специфіку регіону. Багатокультурність земель обумовлює культурний план заходів.

Дуже приємно здивував той факт, що стратегія лісництва повіту полягає в підвищенні доступу людей до лісу. Впроваджується державна програма в рамках якої проводяться навчальні стежки через ліс, виконуються освітні програми для дітей. 2011 рік проголошений роком лісу. Проводяться щорічно зустрічі з молодю, центр екологічної освіти Польщі фінансує також для шкіл виїзди до лісу і прибирання території, т.т. поєднання приємного і корисного.

Оскільки в повіті існує проблема не зацікавленості молоді в підтримці культурної спадщини, владою і громадськими організаціями для обєднання інтересів різних поколінь реалізується програма міжпоколінної інтеграції, дуже велике значення в цьому процесі приділяється школам, що є одночасно сільськими культурними центрами.

Також була презентована програма Місцева група дій (в рамках програми Лідер), основним завданням якої є реалізація стратегії розвитку території, шляхом дофінансування проектів громади і влади в рамках затвердженої стратегії. Дана програма охоплює весь Браневський повіт, окрім самого міста Бранєво. Основними напрямками діяльності місцевої групи дій є відновлення та розвиток села, публічна діяльність, створення малих підприємств та урізноманітнення комерційної діяльності на сільській місцевості. Велика увага приділяється також  розвитку туристичного бізнесу.

Цікавим виявився досвід створення  Солецьких фондів при виконкомі гміни. Суть якого полягає в тому, що влада виділяє певні кошти, які розподіляються між солецтвами у відповідності до кількості осіб що проживають на території солецтва. Далі громада солецтва сама вирішує, на що їм краще витратити кошти. Така практика в Польщі зявилась нещодавно.

Наступним пунктом цього дня було відвідання бургомістра гміни Фромборк, що включає 11 солецтв на півночі Польщі  на березі Балтійського моря. Територія гміни займає 125 га чисельністю населення 3900 чол. Великий вплив на розвиток території здійснюють Ірландія, Швеція, Фінляндія, оскільки молодь відїзжає саме в ті місцевості. Також для гміни характерний високий рівень безробіття. Пріоритетними напрямками розвитку гміни бургомістр вважає розвиток яхтного туризму (впроваджується проект облаштування порту для вітрильників вартістю 17 млн. злотих), розвиток гміни як оздоровчого центру Польщі (є джерела соляної води, мякий клімат, зелені насадження і чисте повітря) та розвиток історичного туризму (використання історичних фактів щодо особи Коперніка).

Велику активність в гміні мають громадські організації, серед яких є з добровільні пожежні дружини, фонд імені Коперника, союз пенсіонерів, кола сільських родин, товариство захисту тварин (створюють готелі для тварин, під час відпуску їх господарів). Велуку роль в обєднанні селян відіграють тематичні села. Кожне село на зустрічах селян шукає мотив для обєднання, свою “родзинку”. Так в одному із сіл такою “родзинкою” виявились гриби, які всі жителі збирають для себе і для продажу. Інші села мали традиції гостинного прийому туристів і для кращого сприйняття і популяризації села встановили при вїзді маникен щасливої родини, яка запрошує до себе.

В одному з таких тематичних сіл і нам пощастило перебувати — і це село Вендрухове з чисельністю 130 чоловік. Дане село не відрізнялося від інших нічим, було звичайним селом із своїми проблемами. Молоді активісти для своєї зайнятості і активізації інших мешканців навколо туристичної індустрії реалізували ідею тематичного села “Як у бабусі”. Опираючись на карту ресурсів села і вмінь жителів (розробили самостійно) створили власний туристичний продукт: виготовлення різноманітних приправ, прогулянки бабусіними стежками, зустрічі з місцевою знахаркою (спеціалізується на безплідді). Також проводять на базі відновленої Світлиці навчальні тренінги народних ремесел, існують гуртки для дітей та молоді.

Окрім тематичного села “Як у бабусі” на територіїї воєводства є ще 9 таких тематичних сіл: Анголово “Село ангелів”(майстер-клас з ліплення ангелів, спеціалізована кулінарія, свято Зліт Ангелів), “Село дітей” (на території села був роддом), “Цисарське село”, “Піратське село” та ін.

І на завершення понеділка нам довелося відвідати чудовий замок Хрестоносців в місті Мальборку, який поразив своєю величчю і архітектурою.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (ще не оцінили)
Loading...