Активізація сільських громад. Польський щоденник 1.
Нагадаємо, Асоціація “Школа лідерів” з Варшави та ГО “Європейський діалог” зі Львова в рамках проекту “Розвиток сільських територій в Україні шляхом активізації мешканців та підтримки співпраці місцевого самоврядування і громади” запросили представників ГО “Аналітичний центр розвитку міста “ЗЕОН” прийняти участь в даному проекті. Проект передбачає проведення 3 етапів: триденний навчальний семінар у м.Львів, 10-денне стажування у Польші та використання позитивних практик для розвитку українських сільських громад.
Друкуємо щоденник перебування у Польщі представника ЗЕОНу Марії Орлової
(відновлено)
06.08.2011 Субота
Перший візит відбувся у Мінському повіті з бургомістром Халінова паном Адамом Цішковскім, де було презентовано Гмінний інформаційний центр. Він був стврений за кошти бюджетів воеводства та гміни, але утримання його повністю відбувається за рахунок місцевих коштів. Основним завданням центру є створення та підтримка Гмінного сайту, обробка та поширення інформації, промоція гміни, навчання населення користуванню мережею інтернет, функціонування безкоштовного інтернет-кафе. Також, даний центр співпрацює з біржою праці в напрямках пошуку роботи для безробітних гміни, допомога у підготовці резюме та ін.
Велику увагу приділяють розвитку громадських організацій та поширенню соціально-парнерських відносин, весь перелік яких зазначається на сайті повіту. Дані організації пропонують проекти під задані тематики, які проголошуються владою повіту 1 раз на рік. Так були реалізовані проекти по організації спортивних змагань між школами повіту, проекти по охороні здоров’я (досить суттєва увага до них) , проект каналізаційні мережі в промисловій зоні (85% з 4 млн.злотих коштів Євросоюзу).
Наведу трішечки інформації про гміну Халінов. Вона належить до Мінського повіту (150 тис.чол.). В порівнянні з іншими, вона є невеликою, чисельність населення становить 13000 чол., з них в Халінові проживає 4000 чол., а решта в 22 селах. Через гміну пролягає ж.д. дорога Варшава-Москва, що дуже впливає на розвиток гміни. В основному населення працює на підприємствах Варшави. Гміна гордиться своїми інвестиційними проектами, а саме очисними спорудами, спортивним комплексом “Орлик” та ін. спортивними обєктами.
Хочеться зупинитися і на тому, з чого ж саме формується бюджет гміни — податків з нерухомості (100%), з доходу фізичних осіб (37%), від юридичних осіб, тих що зареєстровані на території гміни. Цікавим є те що є нештатні одиниці (солтиси), які працюють за відсотки в селах і допомагають збирати податки.
Візит на кінну стайню в Будзісках до пана Шустера
З дитинства пан полюбляв коней і все життя присвятив цій справі, для розвитку свого хоббі придбав землю площею 4 га, де збудував конну стайню за всіма вимогами — дійсно є що показати і на що подивитися. В колекції пана перебувають 14 коней різних мастей, умови перебування вражають: обов’язковою умовою перебування коней є можливість спостереження за конями з усіх сторін кімнати(наявність отворів у стінах), підлога обовязково з дубових обрізків, щоб забирати вологу з під ніг, ворота виготовлені з корок з-під кока-коли. А особливо вразило відсутність сморіду.
Цікавим є факт того, що сам пан Шустер (називає себе другим Михалковим, оскільки схожий на нього) за професією є актором і режисером, але не працює за фахом.
В приватній колекції є також історичні транспортні засоби: брички на колесах і саного типу, колекція кінного інвентаря, а також колекція пересувних пожежних насосних засобів. Також, є дивним те що колекції не лежать “мертвим грузом”, а використовуються і приносять дохід власнику. Пан Шустер підтримує добровільні пересувні пожежні бригади, надає їм пожежні засоби і територію для тренування і участі у міжнародних змаганнях.
В кінці зустрічі було продемолнстровано і вручено всім учасникам книгу про справу його життя. Цікавим є той факт, що його син не поділяє хоббі батька і тому всі колекції він заповів польським музеям.
Наступним пунктом нашого візиту були об’єкти видобутку і очистки води.
Дане підприємство обслуговує майже всю гміну, це близько 4000 користувачів (будинків), 12000 чол. Протяжність мережі — 145 км. Видобуток води здійснюється з трьох свердловин (одна з яких резервна на випадок аварій)на глибині 40 м. Продуктивність станції 180 м.куб. за годину і 3600 м.куб. за добу. Облік очищення води ведеться за двома параметрами: вміст заліза та вміст моргану. Втрати води в розподільчих мережах становлять 10-20 %.
Станція водозабору була збудована у 80-ті роки, як і розподільча мережа. Остання модернізація відбулась в 2009-2010 р.р. за рахунок коштів гміни і Фонду охорони навколишнього середовища і водного господарства, вартість модернізації 3 млн. злотих.
Вартість послуги водопостачання становить 4,60 злотих за 1 м.куб.
Здивуванням було, коли спитали скільки людей все це обслуговуває, виявилось усього 3 чол. і директор.
Що стосується очисних споруд , то вони обслуговують меньше користувачів — 1300. Каналізацією централізованою забезпечені лише 4 населених пункти, загальною довжиною мережі 45 км. Інші користувачі централізовано звозять відходи і така послуга коштує 6,60 злотих за 1м. Продуктивність очисних споруд — 1300 м.куб за добу., що вистачає для обслуговування населення гміни.