Керівник: Мудрішаємо разом. Керуймо ефективно!

У Львові говорили про децентралізацію

львів дискусія з максимович27 січня у Львові розпочалась участь представників 18 громад в рамках проекту «Українська регіональна платформа громадських ініціатив”, за підтримки Європейського Союзу.
Першого дня голова Центру «Жіночі перспективи» Любов Максимович розповіла про історію створення програми та всі учасники презентували свої організації і розповіли успішні історії щодо реформування місцевих громад та проблеми з якими стикалися на старті реформи децентралізації.

Що запам’яталось: Любов Максимович – користуйтесь усіма можливостями та створюйте фундамент для сталого розвитку організацій та громад. Володимир Жданов – у селищі Любимівка Херсонської області розгорнув активну діяльність. Вони вже мають спортивний майданчик від братів Кличко та дитячий майданчик у появу якого ніхто не вірив. Особливо сподобалось міні-розслідування про освітлення в селищі, яке виявило цікаві закономірності проведення ліній електропередач та влаштування ліхтарів. Володимир показав і прості але зрозумілі карти доріг селища з яких можна просто зрозуміти де є асфальт де немає, а відповідно і користуватись нею для планування ремонтів та будівництва нових відрізків автошляхів. Леонід Жовтило з Кіровоградщини, ще донедавна був головою районної ради, а нині активно зайнявся проектами розвитку своєї громади. Це цікаве і корисне перетворення, оскільки свідчить про реальне зацікавлення тим, що відбувається у районі, а не лише тому що посада зобов’язувала. Зачарувала своїм неймовірним ентузіазмом п.Марія з Полтавщини, заступник сільського голови. Дуже дієва, до речі перед цим працювала начальником районного управління юстиції, тож не лише активна, а й фахова. Ех, побільше би таких в наших громадах, селах, селищах. Наочною була дієва історія про конкурс на краще подвір’я із залученням підприємця-місцевого виробника бруківки. За перші три місця він виклав тротуари біля домівок переможців. За чотири роки майже все село мало доріжки з бруківки. Хто керувався ідеєю, щоб в мене було не гірше ніж у сусіда, хтось хотів щоб сусіди бачили, що він переможець, хтось не хотів на вулиці залишитись єдиним з багнюкою біля воріт. Ось вам ініціатива сільського голови, правильний вибір заохочення та дія самомотивації українця!

Післяобіднє спілкування із представниками молодої об’єднаної громади. Основні питання прийшлися до депутата ради ОТГ Василя Чаплинця. По завершенню «допита» хтось із присутніх констатував «Молодці! Навіть метод спроб і помилок кращий ніж Фейсбучна стратегія чи Диванна експертиза». До п.Василя я ще повернусь у своїй розповіді бо це виявилась наша не остання зустріч у Львові.

28 січня Зранку зустрічались з Віталієм Корецьким, керівником «Офісу реформ Львівщини». Розмовляли про територіальні громади на Львівщині та допомогу тим громадам, у яких будуть проведені перші вибори, у формуванні нових органів влади та консультації, які офіс надає для підтримки цих громад. П.Віталій поділився як кращими практиками так і окреслив коло ОТГ, що утворились за згодою людей але без фінансового обгрунтування спроможності подальшого існування. Тому не виключає подальшого укрупнення ОТГ.

Друга половина дня була присвячена безпосередньому аналізу процесів добровільного об’єднання територіальних громад та формування спроможних територіальних громад в Львівській області, які були напрацьовані ГО «Європейський діалог». Олександр Софій та аналітик проекту п.Тарас якраз детально зупинилися саме на цифрах, динаміці доходів та витрат в різних комбінаціях об’єднання громад.

Всі учасники мали змогу висловити свої причини гальмування процесів добровільного об’єднання.львів експертна група

29-30 січня 2016 року І Всеукраїнський Форум сталого розвитку «Перспективи та можливості сталого розвитку громад»
Організатори: Громадська організація «Реформи разом» у партнерстві ГО “Центр “Жіночі перспективи”, Міжнародим фондом “Відродження” за сприяння Інституту народознавства НАН України та при підтримці Львівської обласної державної адміністрації та Регіонального філіалу Національного інституту стратегічних досліджень у м.Львові.
Мета Форуму: об’єднати громадських діячів, представників органів місцевого самоврядування та влади для розробки і впровадження нових можливостей сталого розвитку громад.
Cпікерами панельної дискусії були:

Оксана Гузь (OOH, Місцевий розвиток, орієнтований на громаду, м.Луцьк),

Богдан Юзвяк (Новокалинівська об’єднана громада, Голова, Львівська обл.),

Оксана Міхеєва (Український католицький університет, соціолог, історик),

Роман Матис (Львівська ОДА, радник голови з питань розвитку регіону та залучення інвестицій),

Ярослава Сорокопуд (Галицький кластер кооперації, координатор).

Що запамяталось:

Ярослава Сорокопуд: Результати проектів мають вивчати органи влади і тиражувати успішні вже за свій кошт, оскільки донори дають змогу лише дати можливість створити модель, базовий проект щоб на ньому побачити як це працює.

Кошти громад треба витрачати прозоро і на цілі, які співзвучні із напрямками розвитку громади і бажано на такі речі які здатні бути самовідтворюватими, сталими у часі.

Якщо ми роздаємо землю то це найпростіше що може зробити держава, складніше, але в рази ефективніше створити на цій землі, наприклад кооператив, які забезпечить достаток його членам і земля буде використана за призначенням-родити, а не перепродуватись.

Богдан Юзвяк: Ми до себе приєднали …громад, а з часом хочемо мати чисельність громади 10-15 тисяч осіб і взагалі після цього треба ставити питання про центр району. Напевне, це предмет гордості зі сторони тих, хто виграв вибори і став центром, але позиціонувати ідею децентралізації краще з врахуванням інтересів усіх громад. Тоді таж фраза звучала би так: Ми об’єднали навколо нас…громад ну і відповідно вся подальша суть і ідеологія подальшої роботи в громаді де вам повірили. Хоча речі про нові обставини з якими стикається голова ОТГ називалися своїми іменами: є проблема з кадрами від сімейного лікаря до економіста плановика та адміністратора майбутнього ЦНАПу, що законодавець не встигає за потребами ОТГ, що потрібні зміни до Закону які дозволятимуть тим громадам, що наважаться долучитися до ОТГ робити це у спрощений спосіб, а не знову через процедуру об’єднання.

В цій частині доповнив список перешкод процесу децентралізації і я:

  • Галузеві міністерства, які не пропонують своїх законних методик формування наприклад, відділів казначейства, освіти, соцзахисту тощо в структурі ОТГ
  • Акциз на пальне, яке надходить окремим населеним пунктам, а не всім, які послугами АЗС де факто користуються
  • Старі Генплани, розмиті кордони, укладені угоди на оренду майна, яке має стати власністю ОТГ
  • Фінансування дефіцитних бюджетів сільрад
  • Відсутність якісного звязку та інтенету у всіх громадах
  • Оплата праці майбутніх керівників та провідних спеціалістів ОТГ (громада має обирати самих активних серед самих розумних, які виявили бажання служити цій громаді)

12:00-13:00 – Дискусія: «Можливості для сталого розвитку громад» у форматі «Світове кафе». Цікавий формат, однак він засвідчив, що всі по різному сприймають поставлену задачу для моделювання в рамках цього формату.

Питання, яке було на обговоренні: Критерії, за якими через рік можна оцінити успішність розвитку громади. Надважливе і правильно поставлене питання. Але відповідь, наприклад «Кількість дитячих садочків» не повною мірою відображає розвиток на відміну від «Наповнюваність груп» і «Забезпеченість ДНЗ дітей віком від 1 до 5 років». Хоча на то вона і дискусія, щоб спільно знайти правильні відповіді.

Пошук рецептів активізації громад, успішних практик об’єднання був наповнений різноплановими виступами. Презентували свої роботи фахівці офісу Реформ (вразили інструментаріями – не вразили  виступом), аналітичного центру Європейський діалог (до результатів роботи цього центру треба уважно дослухатися бо ці люди вміють говорити мовою цифр і обгрунтувань), виступав і відомий економіст Павло Шеремета, виступав і автор матеріалу та інші. За результатами обговорень багато думок зійшлися на потребі інтерактивного майданчика реформи. Де є місце питанням і оперативним відповідям, де збиратимуться невирішені питання і будуть вноситись у ВРУ для їх вирішення, де можна почути і побачити вдалі практики і граблі на які не варто наступати. Важливим було відмічено і особисті зустрічі в громадах та обмін позитивним досвідом. На відміну від першої частини Форуму де акцентувати пробували на ролі державних адміністрацій у процесі об’єднання попри те, що воно а)добровільне б) функції РДА по Закону не розповсюджуються на процес об’єднання окрім як на методичну складову у завершальній фазі основні сподівання були на лідерів громад та самодопомогу.

Деякі ідеї були абсолютно новими. Ну от наприклад той же п.Василь до якого я обіцяв повернутися, запитав мене:

  • Чому я маю сплачувати кошти, які надійшли мені у вигляді державної субвенції на медицину, до районної лікарні. Адже я не знаю скількох НАШИХ людей і ЯК якісно там вилікують.

Ви тільки в РІВЕНЬ запитання вслухайтесь!! Депутат місцевої ради ВЖЕ рахує гроші, думає чи всіх обслужать і на якому рівні. І не тільки думає, а й розмірковує далі.

От, каже запросимо представників страхових компаній, а вони пропонують на кожну вкладену гривню, при настанні страхового випадку, відшкодування 4 гривні. То мені ж це вигідно аніж відпустити гроші у чорну діру безкоштовної медицини в ЦРЛ.

Ми разом порахували такі моменти:

  • Середня сума на 1 людину 433 гривні, отже при фантастичній умові що у всіх настануть страхові випадки і людина хоч раз потрапить за рік до лікарні то вона може розраховувати на допомогу більше ніж на 1600 грн
  • Якщо настане складний випадок то допомога людині буде значно більшою
  • Не всі люди користуються ЦРЛ протягом року, що і уможливлює співпрацю із страховою компанією

Але жодного легального механізму такої співпраці ми не змогли пригадати, отже чим не кейс для вирішення. Якщо є згода з трьох сторін: влади ОТГ, страховиків і громади то влада має підказати механізм реалізації цього.

Під час виступу були запитання щодо посібників, які напрацьовані по темі місцевого розвитку, тому даю посилання на сторінку де їх можна знайти.

http://www.zdolbunivcity.net/zeon/

http://www.zdolbunivcity.net/mykola-orlov-mali-mista-tezh-mozhut-buty-ohajnymy-i-chystymy/

http://kerivnyk.org.ua/dosvid-mist-ssha-ta-shvejtsariji-dlya-ukrajiny.html

http://www.zdolbunivcity.net/mykola-orlov-kraschi-praktyky-blahoustroyu-mista/

http://www.auc.org.ua/sites/default/files/city-area_orlov.pdf

http://www.zdolbunivcity.net/mykola-orlov-kraschi-praktyky-oblashtuvannya-miskoho-prostoru/

http://www.zdolbunivcity.net/zeleni-problemy-maloho-mista/

Про стажування у Львові враження найліпші, за що дякую НГО «Центр жіночі перспективи», РОГО КВУ, ЄС та всім учасникам які збагатили мене своїм досвідом та зацікавилися моїм.

Найкращою оцінкою про свою роботу були відгуки після виступів. Фраза «мені аж захотілось приїхати до Здолбунова» і є тієї позитивною промоцією міста, району, діяльності на благо розвитку громади!

Микола Орлов

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 голос (а, ів), середній бал: 5,00 із 5)
Loading...