Керівник: Мудрішаємо разом. Керуймо ефективно!

Активізація сільських громад. Польський щоденник 2

Друкуємо щоденник перебування у Польщі представника ЗЕОНу Марії Орлової

(відновлено)

07.08.2011 Неділя

Неділя виявилась сонячною. День розпочали з відвідан Республіки Сціборської, що знаходиться на території Голдапського Повіту, Гміни Мазурки в 3 км. від Калінінградської області Росії. Нашу делегацію приймав пан Дариш Морштан на призвісько “Біжучий вовк”.

Особливістю даної місцевості є те, що 50 % в гміні жителів є українцями, які опинилися тут в результаті операції “Вісла”. У довоєнні часи це була територія Східної Прусії, де проживали німці з польськім корінням з Мазовеччини.Тому даній території характерне унікальне переплетіння культур різних національностей.

У чому ж полягає унікальність Мазурок?

  1. Характерна дика природа. Стадо зубрів, вовків та рисі
  2. Збережені природні ландшафти (туристичний продукт).за останні 70-ті роки краєвид є незмінним.
  3. Давня правдива архітектура. В радіусі 20 км. 90% споруд належать до довоєних часів і не змінювали свої архітектурні форми.

Тому пан Дариш розпочав втілювати кампанію “Дики Мазури” по створенню республіки для харцерів — держава поза Євросоюзом на території 15 га. Таку спробу намагався зробити на території під Закопане у 1914 році пан Аджей Малковський.

Пан Дариш професійно тренується і приймає участь у спортивних собачих перегонах на довгі дистанції (500 км.) У господарстві пана налічується близько 41 пса трьох пород. Також є Ескімоський та Індіанський музеї, діє фотовиставка власних робіт.  В перший рік відкриття гостину відвідали 1500 чол.

Також нам була проведена презентація кампанії “Дикі Мазури”, яка триває вже 3 роки. Основна ідея кампанії полягає в налагодженні партнерства, яке врятує і збереже природу цього краю, тому що краєвид є основною цінністю даної місцевості. Останні лабораторні дослідження підтвердили той факт, що повітря є найчистішим у Польщі і на території можна вирощувати екологічно чисті продукти. Кампанія дозволить підвищити туристичний рух, який на даний час є досить низьким.

Доречі дана місцевість Мазури в списку 7 нових чудес світу (найчудовіші місця світу) займає 28 місце.

До партнерства на даний час входять 30 комерційних структур і громадських організацій з 4 повітів.

Основними районами які заслуговують до уваги є :

  1. Скалисті ліси з болотними ландшафтами
  2. Гори на низинах, як оглядові площадки для вивчення природного краєвиду в радіусі 50 км.
  3. Пуща Борецька
  4. Пуща Ромінська (друга після Біловецької)
  5. Історичні села, більшість з яких збудовані до 1940 року і є села, де 100% будинків збудовано до війни
  6. Історичні факти — перебування на території Варшавського генерала Бора Комаровського та ін
  7. Сародавні двори та місця, так на території є склеп у формі піраміди з муміями сімї Фарингейтів.

Результатом кампанії “Дикі Мазури” очікується захистити природну спадщину, створити 100 додаткових робочих місць, розбудувати туристичну систему та створити осінньо-зимово-весняний туризм.

Дуже цікавим прикладом як громада може організуватись і розвиватись є партнерство Балтуво, реалізація якого дала результати у вигляді 300 додаткових робочих місць та десятків мільйонів злотих прибутків.  Також прийнявши 1 млн. туристів за 8 місяців 2011 року, Балтув зайняв перше місце в списку туристичних обєктів Польщі.

Наступним візитом сонячної неділі був до Голдапського Повіту, до старости пана Аджея, який презентував свій Повіт. Площа повіту 77200 га та чисельність населенням 26642 чол. Повіт включає три гміни: Солдоп (статус оздоровниці), Мазурки та Дибенінки. Для привернення інвесторів в повіт було створено Вільну економічну зону. Це дозволило залучити інвестиції в сумі 95 млн.злотих, створити 800 додаткових робочих місць і відкрити 8 великих фірм виробничого спрямування.

Також ми взяли участь у фестинах громадських організацій “Картачево” та відвідали Голдапську водонапірну башту .

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (ще не оцінили)
Loading...