Керівник: Мудрішаємо разом. Керуймо ефективно!

Як заповнити річну декларацію ФОП на загальній системі за 2011 рік

Гаряча пора звітів. На допомогу підприємцям, що працюють на загальній системі оподаткування – цей матеріал.

Відповідно до пункту 177.5 Податкового кодексу підприємці на загальній системі оподаткування повинні щороку подавати декларацію про майновий стан та доходи. За результатами цієї декларації підприємець сплатить визначену у ній суму податку на доходи фізичних осіб, зменшену на розмір авансових платежів які він сплачував протягом року та на вартість торгового патенту (збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності).

Також підприємець визначить розмір авансових платежів з ПДФО, які він повинен буде сплачувати протягом наступного податкового року. Докладніше про авансові платежі з ПДФО читайте у статті Розрахунок авансових платежів з ПДФО та приклад заповнення декларації для підприємців, що перейшли на загальну систему оподаткування.

Форма декларації та порядок її заповнення затверджена Наказом Міністерства Фінансів від 07.11.2011 №1395. Порядок заповнення зовсім «свіжий», тому заповнювати нову форму декларації підприємці на загальній системі оподаткуваннябудуть вперше. Бланк декларації можна скачати за цим посиланням.

Способи подання декларації з ПДФО до податкової служби

Річна декларація про майновий стан та доходи подається до органу державної податкової служби в один з таких способів на вибір платника податку:

  1. особисто платником податку або уповноваженою на це особою;
  2. надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
  3. електронною поштою за наявності електронного цифрового підпису.

Якщо ФОП на загальній системі оподаткування не здійснював діяльності протягом податкового року, то він все одно зобов’язаний подавати декларацію з ПДФО до податкової служби з нульовими показниками.

Строки подання декларації та строки сплати ПДФО за її результатами

ФОП на загальній системі оподаткування подають до податкової служби річну податкову декларацію протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного податкового року.

Підприємець на загальній системі оподаткування сплачує протягом року авансові внески з ПДФО, які визначаються виходячи з чистого доходу за попередній календарний рік. Чистий дохід за звітний рік може бути як меншим так і більшим ніж за попередній. Відповідно, результатом подання річної декларації з податку на доходи фізичних осіб може стати як податок до сплати так і переплата.

У разі виникнення ПДФО до сплати, згідно пункту 57.1 Податкового кодексу, ФОП має сплатити податкове зобов’язання, визначене у декларації протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку її подання.

Якщо авансові внески з податку на доходи фізичних осіб виявилися вищими за розмір податку за результатами річної декларації, згідно пункту 177.5.3 ПКУ сума переплати підлягає зарахуванню в рахунок майбутніх платежів або поверненню платнику податку.

Які таблиці та додатки заповнювати?

Річна декларація з податку на доходи фізичних осіб складається з основної декларації та додатків.

Згідно пункту 3 Розділу ІІ порядку заповнення декларації «Розділи I – VI декларації та додатки до декларації (крім додатка 9 до декларації) заповнюють усі платники податку». Інші розділи основної декларації заповнюють окремі категорії громадян. Поглянувши на таблиці I – VI основної декларації, можна сказати, що ФОП на загальній системі заповнює таблицю ІІІ «Доходи, отримані фізичною особою – підприємцем від провадження господарської діяльності» та таблицю V «Розрахунок податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб», оскільки туди переноситься показник з таблиці ІІІ.

Згідно пункту 2 Розділу ІІ «додатки до декларації заповнюються та подаються виключно за наявності доходів (витрат), розрахунок яких міститься у цих додатках». Тобто, в тому разі, якщо приватний підприємець на загальній системі оподаткування у звітному податковому році мав виключно доходи від підприємницької діяльності, то він заповнює тільки додаток 7.

Зразок заповнення службових полів декларації, таких як найменування органу ДПІ і таке інше, я наводити не буду, а лише наведу приклад заповнення основних таблиць та порядок розрахунку показників.

Основні моменти заповнення річної декларації

Дані у декларацію з ПДФО переносяться з книги обліку доходів та витрат. Про порядок її заповнення та ведення можна почитати у цій статті Як заповнити книгу обліку доходів та витрат для підприємця на загальній системі оподаткування. Детальний приклад. На мій погляд, методика заповнення декларації доволі проста. У кожному рядку є формули та підказки, як розраховується той чи інший показник.

Відповідно до пункту 177.5.2 ПКУ, новостворені підприємці, або ті, хто перейшов на загальну систему із спрощеної системи оподаткування, повинні подати до податкової служби декларацію з податку на доходи фізичних осіб за результатами першого кварталу роботи. Фактично подання цієї декларації потрібно лише для визначення авансових платежів з ПДФО. Тобто декларація за перший квартал ніяк не впливає на річну декларацію.

Річна декларація про майновий стан та доходи може бути «звітною», «новою звітною» та «уточнюючою».

Якщо поглянути на таблицю І додатку 7, то можна побачити, що її необхідно заповнювати в розрізі видів економічної діяльності, згідно КВЕД, за здійснення яких одержано дохід. Відповідно, для заповнення декларації в розрізі видів діяльності, слід розділити і витрати, які поніс підприємець для отримання доходу за кожним видом. На мою думку, це зробити дуже і дуже складно, а у переважній більшості випадків просто неможливо.

У зв’язку з цим постає питання, що буде, якщо цього не робити? Яка відповідальність чекає на ФОПа, якщо він не буде розділяти доходи по КВЕДам? Ну це буде порушенням Наказу №1395, а саме п.8.1 Розділу IV. А це тягне на відповідальність передбачену статтею 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді штрафу в розмірі від п’яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або від 75 до 170 грн. Більше нічого на думку не приходить.

Хоч порядок ведення книги обліку доходів та витрат для підприємця на загальній системі оподаткування не передбачає підбиття щомісячних підсумків у графі «чистий дохід», для розрахунку річного ПДФО підбити підсумки та порахувати чистий дохід за кожен місяць року все таки доведеться.

Умови прикладу для заповнення

див. на першоджерелі

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (ще не оцінили)
Loading...
  • Ирина

    Так, скоро необхідно буде заповнювати декларацію. Але ще трохи часу є.

  • марія

    розділ v11-хто такі окремі категорії