То чи оподатковується перерахування коштів з картки на картку?
Країна фейсбучних фейків, невігласів і декорацій продовжує провокувати громадян і владу на взаємну неприязнь. Чергове повідомлення про оподаткування переказів з картки на картку між фізичними особами вкотре сколихнула соцмережеву безвідповідальну країну.
Надаю своє бачення цієї ситуації:
- Податкова стверджує, що лист на який посилаються фейсбукові поширювачі паніки ФЕЙКОВИЙ: https://www.facebook.com/TaxUkraine/photos/a.140629707311599/188429829198253/?type=3&theater
- Про те що доступу до банківських рахунків податкова не має (це правда) і не вводиться ніяких нових податків говорить і голова податкової на відео: https://www.facebook.com/sergey.verlanov/videos/10157997017079803/
- Говорить, але недоговорює, бо мова ж не про НОВІ податки, а про і так давно існуючі, які є ЧИННИМИ нині: Якщо на карту надійшло повернення позики – то податок не стягується. Якщо це подарунок, то податок становитиме 5% (ПДФО) + 1,5% (військовий збір). Якщо це оплата за товари, роботи, послуги або орендна плата – то податок складе 18% (ПДФО) + 1,5 % (військовий збір).
- Крім того, якщо ви такі перекази ОТРИМУВАЛИ то ви зобов’язані включити їх до річної податкової декларації: податковий кодекс РОЗДІЛ IV. ПОДАТОК НА ДОХОДИ ФІЗИЧНИХ ОСІБ.
Виходячи із вищевикладеного, хто і коли може побачити ваш рух коштів на картках? З 1 січня 2020 року в Україні фактично скасована таємниця банківських рахунків, ці ж рахунки в т.ч нульові але відкриті багато людей зобов’язані декларувати згідно антикорупційного законодавства. Свої і своїх близьких. Тому правоохоронні і спеціально уповноважені органи ці рахунки зможу бачити і промоніторити. Інша справа, що навряд чи у них дійдуть руки до дрібних переказів та операцій, але способом впливу доступ до банківських рахунків однозначно стає. І швидше політичним та з метою шантажу з разі потреби. Адже будь-який переказ теоретично можна вважати оплатою за щось, а значить ухиленням від оподаткування з всіма витікаючими звідси іміджевими та економічними втратами (пеня, штрафи). Але, нині здебільшого Інформацію про надходження може отримати фінмоніторинг, однак лише в тому разі, якщо сума перевищує 150 тисяч гривень. Банк може зажадати додаткові документи по угоді, але ці дані не будуть передані в податкову. Або в межах судової справи.
Ми ж розуміємо, що це все йде спроби «боротьби з нелегальним бізнесом», ну тобто коли ви не зареєстровані як підприємець, а гроші за товари приймаєте на картку фізособи. Ну то все на ваш ризик. Треба реєструватися ФОПом і працювати відповідально. Але такі регулярні платежі від різних осіб якраз і легше відслідкувати і мати питання до власника картки. Щодо переважної більшості операцій, особливо між близькими людьми, то вони носять побутовий характер: дав готівку, повернули на картку; перерахував на картку частину своєї зарплати бо родич в іншому місці працює чи навчається; тощо. Це не є створенням додаткового доходу, адже рух здійснюють вже оподатковані кошти, але…
Що потрібно робити, щоб бути точно безпечним у цій ситуації?
- Бажано вказувати при переказі призначення платежу (повернення боргу, перекидка коштів між картками родичів ну щось подібне щоб було очевидно, що це не за товари і послуги)
- Не здійснювати операцій більше 50 неоподаткованих мінімумів (близько 100 тисяч грн) за один раз, щоб не привертати увагу моніторинговий органів 😊
Ситуація дуже нагадує ту, яка нещодавно теж гуляла фейсбучною країною “Чи можна купувати труси підприємцю з картки підприємця, чи спочатку заплатити податки, перерахувати на свою приватну картку, а з неї вже купувати собі як фізичній особі”😊 Чим вона закінчилася? Тим чим і ця, яку я описую. Підвішеним станом. Норма існує, а банки відмовилися її виконувати, бо не існує механізму визначення як співвідносити здійснені операції із потребами фізосіб чи підприємців, про що я писав детальніше за цим посиланням: http://kerivnyk.org.ua/pidpryjemtsyam-planuyut-zaboronyty-vykorystovuvaty-koshty-z-kartky-na-vlasni-potreby.html
Підсумовуючи: Ніхто нікого чіпати за перерахунки в межах звичайних побутових перекидок коштів між картками не буде, але якщо ви так ховаєтесь від оподаткування то це на ваш страх і ризик. Можуть промоніторити, мають доступ до рахунків (У законі йдеться про такі органи, як СБУ, ДБР, Нацполіція, НАБУ, АМКУ та органи прокуратури), які багато хто з нас добровільно вказати має цього року в деклараціях.
Микола Орлов, засновник “Аналітичного центру розвитку міста “ЗЕОН”, експерт Партнерства “За прозорі місцеві бюджети”