Кращі практики облаштування міського простору
Деякий час тому з’явилась перша частина роботи на тему Місцеве самоврядування в Україні. Це 21 сторінка варіантів облаштування самоврядування взагалі в країні. Тим більше, що процеси децентралізації влади вже активно анонсуються Урядом і міністром Гройсманом.
Сьогоднішня праця-це мікс побаченого, почутого, адаптованого як в реаліях так і модельних варіаціях до сучасного життя прогресивного чи хоча б такого що їм намагається бути (але не надмірно модернового хайтекового) міста, як правило з поки що обмеженими фінансовими ресурсами, малого або середнього за розмірами. Це багатоілюстрована річ, адже для більшості політиків місцевого рівня багато букв то заскладно і потрібні картинки. От картинок тут і вистачає.
Писав з думкою про своє місто Здолбунів Рівненської області, 25 тисяч населення де все це по силам втілити у життя. З вірою у краще майбутнє наших міст, Микола Орлов
Кращі практики креативу і естетики використання міського простору
Посібник про важливі дрібниці, які перетворюють сірі та одноманітні місця проживання на яскраві і комфортні міста у яких хочеться жити.
2014
Зміст:
Вступ | Сторінка 2 |
Звичайні Лавочки | 5 |
Ландшафтний дизайн біля під’їзду | 11 |
Дахи багатоповерхівок | 18 |
Сміттєві контейнери, урни, смітнички | 21 |
Облаштування гідропарку | 31 |
Зупинки громадського транспорту | 42 |
Фасади та яскраві образи міського простору | 46 |
Дороги, пішохідна зона | 50 |
Вказівники, пам’ятні знаки | 60 |
Громадські туалети | 66 |
Туристична привабливість міста | 69 |
Використані джерела | 82 |
Автор: Микола Орлов, керівник НГО «Аналітичний центр розвитку міста «ЗЕОН», аналітик міського порталу http://zdolbunivcity.net/, старший викладач кафедри трудових ресурсів та підприємництва НУВГП, експерт з муніципального розвитку та регіональної економіки, сертифікований учасник програм «АХАЛАР: я і громада», Україна, Польща «Local Government Advocacy: Promoting Decentralization and Economic Growth», США «How to be a better policy advisor», «The future role of cities in a globalizing world: Challenges for new public strategies and innovative urban governance» Угорщина.
Skype: Mykola Orlov (SEON) e-mail: [email protected]
Закачати усю книгу 83 сторінки БЕЗКОШТОВНО City area_Orlov
Кращі практики креативу і естетики використання міського простору
Увага до деталей у великій мірі визначає успішну реалізацію бізнес-ідей.
Річард Бренсон
Зараз дрібниці нам здаються не цікавими, але можливо, ви просто ще не знаєте їм ціни, не вмієте в них знаходити смак?
Рей Бредбері
Людина, яка змогла зрушити гору, починала з того, що перетягувала з місця на місце маленькі камінці.
Китайський вислів
Але..
Aquila non captat muscas. Орел не ловить мух. :)
Латинський вислів
Адміністрації українських міст у своїй переважній більшості перетворились на офіси пожежних частин, які лише виїздять на пожежі і їх ліквідовують. Провалився кусень дороги – заремонтували, обвалився балкон-відновили, вкрали кришку люка-поставили нову. Коли комунальні пожежі загасили – переходять до оперативної роботи. Придбати контейнери, зробити відрізок дороги, а після цього відколупувати заасфальтовані колодязі, решітки зливової каналізації, якщо така раптом там була. Ці пожежно=оперативні роботи забирають 99% часу і фінансів. На розвиток залишається 1%.
Тому таким популярним, водночас ганебним є лозунг міських чиновників «Аби не гірше» або «Робимо все можливе». Звісно все можливе. В рамках того, що дозволяє законодавство, численні правила і обмеження в т.ч і власне професійні здібності самих управлінців та невігластво жителів, які нищать і те що є.
Міські чиновники неприховано обурюються відсутністю повноцінних можливостей для роботи органу місцевого самоврядування, все більшою централізацією влади в Україні на тлі постійних обіцянок повернутись обличчям до регіонів зі сторони правлячого режиму.
Щоб відремонтувати дорогу – потрібно пролобіювати «нагорі» щоб цю вулицю внесли до бажаного переліку. Та навіть коли вона там опинилась разом із бюджетними коштами на її ремонт чи будівництво присилають і фірму, кимось обрану, яка буде в твоєму місті робити роботу.
Тому і договори з’являються без номерів, дат, гарантійних зобов’язань, тому що або на таких умовах і щось поколупаються зроблять, або просто викреслять ваше місто і вулицю викреслять із списку.
А ще не забуваймо про державного монстра-рекетира Держказначейство, яке забирає гроші не питаючи і проплачує їх коли заманеться.
Тому обмежень багато, але випадків боротьби із цим зі сторони міських адміністрації особливо не помітно. Працюють за принципом «що нам дісталось в тому і борсаємось». Навіть асоціації є та їх регіональні відділення. І міські голови і селищні туди входять. По ідеї мав би бути потужним лобістським органом перед ВРУ і виконавчою владою щоб волати на повне горло «Схаменіться від місцевого самоврядування залишилось лише слово місцеве, давайте змінювати законодавство».
Кажуть найкраща дієта – це коли рот пластиром заклеїти, певне і збереження державного бюджету схожим способом можна рятувати, тоді і регіонам більше дістанеться. Мається на увазі областям, районам, містам :)
Знаєте, чому на більшій частині Європи люди себе відчувають щасливіше ніж ми, тому що мають змогу відчувати себе захищеною, залученою до самоуправління у рідному місті людиною, голос якої щось важить, для якої слова «рідне місто» не пустий звук так само як і для місцевих чиновників. Європа провінційна, і лише диктаторські режими будують палаци в Міждолинні із золотими унітазами. Провінційність дозволяє збільшувати агломерації але не розширювати самі великі міста, європейська провінційність надає відчуття рівності і широти країни, українська провінційність дає лише відчуття ущербності і прагнення втекти до столиці. Столиці в таких країнах, де велика централізація влади, низька автономія місцевих влад – це держави в державі. В 46-ти, поки що, мільйонній країні, можна і потрібно розвивати повноцінне місцеве самоврядування.
Але не лише законодавці ініціативи гальмують цей процес, а й невміння чи не бажання використовувати і місцевий потенціал громади, бюджету, управлінського креативу міської адміністрації.
Для цього потрібні знання і вміння 21-го сторіччя, сучасні підходи і технології з врахуванням місцевих особливостей громад, територій заселення, вільних площ.
Одні і ті ж речі можна робити по іншому. І тому одноманітна відповідь міських чиновників «дайте гроші, а ми придумаємо що за них зробити» – це екстенсивний шлях який до того ж не гарантує ні креативу ні якості.
Можна почати з простих, маленьких справ, які зробити цікавіше, привабливіше, не звичніше. Увага до деталей гарантуватиме успіх у поціновувачів прекрасного, комфорту.
У цьому матеріалі ми спробуємо дати зразки того, що не потребує надзвичайних затрат проте естетична, екологічна, креативна складові сильно представлені.
Звичайні Лавочки
Стандартна ситуація яка є нині. Лавочка на 3-4 людини, хоча зазвичай нормальній людині потрібно максимум два місця на лавці. Третій часто зайвий. Отже є сенс видозмінити лавки. Зробити їх і для двох і для чотирьох та більше людей (компанії). Дизайнерське рішення можна прив’язати до місцевих особливостей, образів які відомі саме у цьому місті, селищі.
Як бачимо тут враховані інтереси і одинаків і компаній, адже комбінація із стільчиків і лавочок дозволяє розміститись одночасно до 6 чоловік
Ці практичні і прості у виготовленні сидіння навколо дерев несуть потрійну роль:
Заважають пошкодженню дерев, слугують місцем відпочинку, зручні для короткотривалого перепочинку у міській смузі.
Нижче підбірка фото зі Львова, же показано процес виготовлення зручних і багатофункціональних лавочок-клумб.
Красота. Із зрозумілих і доступних матеріалів, по-українськи важкі щоб не вкрали :)
З елементами живої природи. Є одна небезпека. Поверхня біля деревця ризикує перетворитись на велику могилу для сигаретних згарків.
Варіантів можна запропонувати ще багато, головне в усьому цьому-бути близькими до своїх мешканців. Знати їх уподобання, можливо значимих для краю персонажів, які можуть стати образами для вуличної інфраструктури в т.ч придорожніх лавочок.
Згадайте, як у фільмах романтично і загадково звучить фраза, яку чоловік говорить своїй дружині, наприклад на 10 річчя їх знайомства «О 10-й на НАШІЙ лавочці». А якщо вони всі однакові, стандартні, то романтика швидко вивітриться.
Лавочка – здається така дрібниця. Але це і засіб для відпочинку і для зустрічі і для того щоб побути наодинці, спостереження за навколишнім світом. В такі хвилини хочеться відчути себе комфортно. І тоді у кожного може з’явитись саме «своя» улюблена лавочка.
На такій деревяній лавочці під час відпочику чи пікніку буде сидітись набагато природніше ніж на хайтеківському витворі із скла і металу.
Ці оригінальні лавочки нагадають про те що розумне і вічне сіють саме книжки.
А ось ця лавочка-коло, можливо не найкращий варіант посидіти, але побудована таким чином, що знімає стрес і напругу зі спини, що погодьтесь, дуже важливо, якщо роботи ще багато, а часу на сауну, масажний кабінет чи домашній відпочинок поки що не намічається. Нашим старшим людям із консервативними поглядами ці витвори, скоріше не підійдуть, та і забратись на це коло, то треба трохи підстрибнути, а от молодь сприйняла би цю ідею. Мова йде не тільки про школярів, а й працюючу молодь, які вже відчули першу втому і навантаження організму але ще не втратили легкості поведінки у публічних місцях (вулицях, парках, скверах) де можуть бути встановлені ці «гудзики».
…….
Закачати усю книгу 83 сторінки БЕЗКОШТОВНО City area_Orlov
Ландшафтний дизайн біля під’їзду